Korábbi 1-2 alkalommal előforduló retrózás tér vissza ismét, most jelenleg egy poszt erejéig. Mivel annyira a Mac gépekkel nem vagyok ismeretségben, ugyanakkor a kedves beküldő egy kisregényt is írt, így nem húzom tovább az időt... a szavazásban csak azért adtam nullát, hogy ti azért használhassátok a szavazást, de én nem akartam.
Üdv, Sunsetjoy!
Most először címzem neked a levelet, sajnálattal olvastam Pagan
nyugdíjba vonulását. Legutóbb nyár elején küldtem képet, és a záró
mondatban némi érdekességet ígértem - ez még nem az, az a project
talán még egy fél évet is csúszhat. Addig is a tán sosem volt retró
rovatba küldenék egy ősöreg Apple Powerbook laptop asztalát.
A gép 1994-ben készült, hamarosan szavazhat. Monitora 9"-os 640x480
pixeles és a szürke 4 árnyalatát képes megjeleníteni, ami önmagában is
kuriózum, mivel az Apple ekkori gépei mind 640x400 pixeles, 16 szürkét
ismerő panelt kaptak. A proci 33MHz-s Motorola 68030, a memória a
minimális 4 MByte.A gép másik érdekessége az IDE merevlemez, az Apple ugyanis eleddig kizárólag SCSI meghajtókat használt. Persze a gépen van SCSI-port (más port nincs is, még fülhallgató kimenet se!), de ez a módosítás azt jelenti, hogy a bármely más Apple gépre kacagva települő MacOS itt csak egy segédprogrammal együtt telepíthető, ha elhagytad az eredeti floppyjaidat (amik nekem sosem voltak), ugyancsak szenvedhetsz az újratelepítéssel.
A "screenshot" sajna fényképezve lett, mivel nekem már az asztali gépemben sincs floppy, és nem volt kedvem életre kelteni a szekrény mélyén porosodó 386-ost, és az arányok érzékeltetése végett mellé raktam egy jelenleg használt gépemet, egy szintén nem fiatal 12"-os iBook G4-et.
Aki már használt Mac-et, annak ismerős lehet ez a kép, az asztalon
ikonok és mappák is lehetnek, illetve ezekre mutató linkek is. Az
ablakok a bal felső sarokban zárhatóak be, és a címsoron a duplaklikk
összecsukja az ablakot, de nem küldi ikon-állapotba (ilyen ugyanis itt
nem létezik). A legelső '84-es Mac-től fogva az OS képes megjegyezni
az ikonok helyét az ablakon belül, és különböző színű (azaz esetünkben
szürke) címkékkel fel is címkézhetjük a mappákat, fileokat. Az
asztalra nem lehet háttérképet kirakni, csak ismétlődő mintákat, ez a
korábbi 7.1-es MacOS-ben (a gép eredetileg ezt használta) 16x16
pixeles lehetett és kézzel is lehetett ilyet rajzolni, az újabb
7.5.3-ban nincs méretbeli megkötés, de a csekély memória miatt érdemes 64x64 pixelen belül maradni.
A testreszabhatóság utolsó eleme a használt betűk típusának és méretének szabad állítása. Az OS-hez később készültek kiegészítő csomagok, amikkel a MacOS 8.1-es kinézetét kaphatta meg, azaz részletesebb ikonokat, rendes háttérképeket, 3D-hatású gombokat és GUI-elemeket használhattunk, cserébe jócskán beleharapott a memóriába és a sebességbe. Érdemes megjegyezni a billentyűzet kiosztás jelölése a magyar nyelv esetén nem a trikolor zászlóval, hanem a címerrel történik. Végül az alsó sorban a dock a PowerBookok hagyományos eszköztára, ahol az akkut lehet figyelemmel kísérni, ki lehet kapcsolni a merevlemezt, vagy el lehet altatni a gépet, illetve a külső monitorhoz lehet csatlakozni - egyedi módon az SCSI porton keresztül. Ikonok, fileok, dockletek ezen a területen nem használhatóak, arra egészen 2001-ig kell várni.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.